Oprócz chorób serca i nowotworów, owczarki niemieckie są podatne na wiele chorób neurologicznych. Dowiedz się więcej o tych schorzeniach i jak je rozpoznać u swojego psa. Mielopatia zwyrodnieniowa jest chorobą neurologiczną spowodowaną recesywnym zaburzeniem genetycznym. Psy dotknięte tą chorobą osiągają zwykle wiek średni lub starszy. Trudno jest odróżnić mielopatię zwyrodnieniową od innych uszkodzeń rdzenia kręgowego. Pozytywną identyfikację można przeprowadzić jedynie pośmiertnie, podczas badania histologicznego tkanki rdzenia kręgowego. W wyniku tego u dotkniętego chorobą psa dochodzi do postępującego osłabienia tylnych kończyn, a w końcu do całkowitego paraliżu.
Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z
Egzokrynna niewydolność trzustki
Owczarki niemieckie z EPI mają apetyt, nadmiernie piją wodę, a ich stolce są bardzo miękkie i tłuste. Pomimo zwiększonego spożycia pokarmu, mogą sprawiać wrażenie, że mają niedowagę. Owczarki niemieckie z EPI zazwyczaj pojawiają się w młodym wieku, pomiędzy 1 a 5 rokiem życia. W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Pies z EPI może mieć również biegunkę, wzdęcia i zaburzenia pracy jelit. Choroba może również powodować zły stan sierści.
Diagnoza EPI jest potwierdzona przy stężeniu TLI w surowicy wynoszącym co najmniej 2,5 mcg/L u psów i 8 mcg/L u kotów. Jednakże, stężenie TLI w surowicy może nie być podwyższone u owczarków niemieckich z subklinicznym EPI. Ponieważ suplementacja enzymatyczna nie może poprawić wydzielania zewnątrzwydzielniczego trzustki, psy z subklinicznym EPI powinny być częściej oceniane.
Objawowe owczarki niemieckie z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki powinny być poddane odpowiedniemu leczeniu. Polega ono na stosowaniu diety ubogiej w błonnik, podawaniu enzymów trawiennych oraz zwalczaniu przerostu bakterii w jelitach. Leczenie to polega na podawaniu 150% ich zwykłej diety. Na koniec należy stosować dietę o niskiej zawartości błonnika, aby trzustka nie stała się nieaktywna.
Stan ten jest stosunkowo rzadki. Lekarz weterynarii z Tufts Mary Labato spotyka się z tym wariantem trzy lub cztery razy w roku. Jednak dla właścicieli zwierząt choroba ta jest koszmarem, ponieważ ich pupil dosłownie marnieje na ich oczach. Jeśli u Twojego zwierzaka wystąpią jakiekolwiek objawy, może to być oznaką poważnej niewydolności trzustki. Dlatego najlepiej jest natychmiast szukać pomocy lekarskiej.
Egzokrynna niewydolność trzustki u owczarków niemieckich jest chorobą zwyrodnieniową trzustki, która reguluje poziom glukozy we krwi. Trzustka wydziela do krwi substancje i hormony potrzebne do trawienia. Owczarki niemieckie mogą cierpieć na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki, kiedy zaburzona jest jej funkcja zewnątrzwydzielnicza. Egzokrynna niewydolność trzustki u owczarków niemieckich jest zazwyczaj wynikiem zaniku komórek akrynowych trzustki. Komórki akwarelowe są odpowiedzialne za produkcję enzymów, substancji chemicznych i płynów. Sok trzustkowy przepływa do jelita cienkiego i dostaje się do krwiobiegu.
Leczenie owczarków niemieckich z EPI wymaga stałego zaangażowania. W łagodnych przypadkach leczenie może polegać na stosowaniu lekkostrawnej diety i suplementów enzymatycznych. W ciężkich przypadkach konieczne jest jednak stałe leczenie. Chociaż owczarek niemiecki z EPI może prowadzić normalne życie, choroba może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Ważne jest jednak, aby ściśle monitorować stan psa, aby uniknąć wystąpienia nieprzyjemnych objawów.
Poziom witaminy B12 jest niski u czterech na pięć owczarków niemieckich z EPI. Suplementacja witaminą B12 może być korzystna, a często jest tańsza w połączeniu z testem na immunoreaktywność trypsyny. Niedobór witaminy B12 może jednak powodować poważne problemy zdrowotne. Poziom witaminy B12 może uniemożliwić psu powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie EPI.
EPI charakteryzuje się procesem zapalnym toczącym się w trzustce. Ma on charakter postępujący, ale nie objawia się od razu w postaci jawnej choroby. Faza subkliniczna charakteryzuje się obecnością limfocytów T w zrazikach egzokrynnych, mniejszą liczbą makrofagów i mniejszą liczbą komórek plazmatycznych. Ponadto pojedyncze limfocyty są obserwowane w acini i mogą tworzyć pęcherzyki limfoidalne. Niski poziom TLI w surowicy sugeruje chorobę zewnątrzwydzielniczą trzustki.
Psy dotknięte chorobą mogą wykazywać inne objawy. Ich stan może prowadzić do niedożywienia, słabej sierści i zwiększonego picia. Mogą również występować bóle brzucha, biegunka, wzdęcia i nieżyt jelit. Nieleczone EPI może prowadzić do rozległej niewydolności metabolicznej i śmierci. Nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań u psów.
Zobacz też: